Swing Kids (1993)


hakkında -/- info:
Thomas Carter, Amerika-İngilizce, 1993, 112 dk
http://www.imdb.com/title/tt0108265/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Swing_Kids_(film)
http://www.rottentomatoes.com/m/swing_kids/
http://www.eksisozluk.com/swing-kids
http://www.bakiniz.com/fasizmin-filmlerdeki-karsiligi

"Bir ülkede faşizmin nasıl yükselmeye başladığını insanların belkide farkında olmadan nasıl bir toplumsal histeriye tutulduklarını, ortak aklın nasıl yitirildiğini çarpıcı bir biçimde anlatan adeta belgesel niteliğinde bir film..." (ekşi sözlük'ten alıntı)

Die Welle adlı film içinde aşağı yukarı aynı açıklamayı yazmıştık. Ancak, bu filme de böyle kısa bir açıklama yazmakla kalsak, zulüm ve katliamlarla dolu bir tarihi özgürlük veya mükemmel bir devrimmiş gibi kitlelere sunan kıt zekalara "naziler yapmış" gibi bir bahane daha kazandırmış olurduk. Bununla yetinmeyerek biraz daha meselenin içeriğine dair birşeyler söyleyelim.

Evet, bu filmin senaryosu hakkında Nazizim yerine hakim katılaşmış Türk histerilerinden bahsedelim biraz, yani M. Kemal'in sözümona faşizm karşıtı, özgürlük sevdalısı medeniyet mücahitleri ve bu statüko dininin cemaatinden. Ellerinde ordu zulmüyle var edilmiş, savaşların ve darbelerin ezdiği onlarca insanın kanıyla kazanılmış hakları savunmaya çalışma hissiyatını, aslında muhalifi olduğu düzenden en ufak bir farkı bile olmayan bir kelle sayısı hareketi, din gibi toplumsal ahlakı belirleyen milliyetçi-ırkçı statükoların kaybedilme korkusuna bağlı olarak kendilerine kolayca var olma alanı yaratabilir, hatta ve hatta bu oluşumlar kendilerini yelpazenin solunda addedebilir veya sol yelpazeden oluşumlar, bu ırkçılıktan nemalanmaya, böylece kitlesel bir özgürlük hareketine ön ayak olabileceklerini düşünebilirler.

Bu sebeple geçtiğimiz aylarda batı illerinde vuku bulan iktidar karşıtı eylemler ve eylemcilere yapılan müdahale biçimi, kimileri için varolanı pekiştirdi, kimileri içinse yepyeni bir çığır açtı. Ancak, en çok sevinen ve ellerini ovuşturan kesimlerin başında şüphesiz, bu şiddetin asıl kaynak unsurlarına sorgusuz sualsiz bağlılığını deklare eden ve bu histeriden şu ana dek hiç şikayetçi olmamış, olduğu şeyi inkar etmek zorunda bırakılmamış veya konuştuğu dil için hiç hapse tıkılmamış, öldürülmemiş, şiddete uğramamışların, statüko'larını kaybetmeden bu baskı ve zulüm rejiminin daha iyiye reforme edebileceklerini düşünenlerin olduğu aşikar.

Bu kesimlerin toplumsal hareketlerin içine sinmesi ve onları yönlendirebilecek bir güç haline gelmeleri, bu reformizm furyasını tolere etmenin bir sonucu olarak önümüzde duruyor. Birlik olmanın tekliği savunmaktan geçmediği, tekliği savunmanında birlik olmanın önünde bariz bir engel oluşturacağının farkındaysak, tayyipizm ve kemalizm'in özgürlük tahayyülünün hayatın her alanında kendini gösteren baskı ve sömürü iktidarının bir diğer versiyonu olduğunu görebiliriz ki, bu hareketler gelecekte olası iktidarları zamanında aynı sürecin kendi muhalifine işlemeyeceğine dair bir özgürlük anlayışına hiçbir zaman sahip olmadılar. Şimdi, aynı baskı ve şiddete birebir maruz kalındığında atılan “faşizm'e karşı omuz omuza” sloganı, bu şiddetin fikirsel olarak kaynak unsurlarına sahip oluşumlara kısa süreli bir mağduriyet kalkanı sağlamaktan başka bir amacı olmadığı anlaşılıyor.

White Dog'da işlendiği gibi, bir canlıya doğuştan itibaren kazandırılabilen ırkçılık denen bu aciz hastalığın ne menem birşey olduğu. Swing Kids'de ise, bireye ve topluma nasıl hakim kılındığı üzerinde duruluyor. Şuan, hali hazırda önümüze kurulan bu faşizm pazarında özgürlük pazarlayanların ambalajlarını ve içindekileri kısacası, ulusal ve ihvan aşıklarıyla birliktelikten çok bu statükocu ideolojileri tarihin çöplüğüne atmanın zamanıdır.

fragman -/- trailer:
http://youtu.be/VX7AReML354

online izle -/- watch online:
http://vimeo.com/81404687 (türkçe altyazılı)

--- yada -/- or ---
http://gorillavid.in/b8v8fen9ro4u
--- yada -/- or ---
http://twomovies.name/watch_movie/Swing_Kids

indir -/- download:
http://pastebin.com/6ZpTyYhN

torrent:
http://torrentproject.com/?t=swing+kids
torrentsproject arama sonuçları (torrentsproject search results)
--- yada -/- or ---
http://www.torrents.to/search/kickasstorrents/swing%20kids
torrents.to arama sonuçları (torrents.to search results)

altyazı -/- subtitles:
http://divxplanet.com/sub/m/6033/Swing-Kids.html
http://www.turkcealtyazi.org/mov/0108265/swing-kids.html
http://sinema.yedincigemi.com/7g-11479-Swing-Kids.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder