Bahoz (2008)hakkında -/- info:
Kazım Öz, Turkish-Kurdish, TR, 2008, 156 min

http://www.imdb.com/title/tt1364189/
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=bahoz
http://www.sinemalar.com/film/25093/Firtina/

Cemal, üniversite sınavını kazanarak, küçük taşra kasabasından İstanbul’a gelir. Büyük şehrin kalabalığı içindeki yalnızlığı, sistem karşıtı devrimci bir grup ile tanışmasıyla sonra erer. Grubun öncülerinden Helin ile yaşadığı çatışma, kimliğini keşfetmesi için de bir başlangıç olur. Benzer bir süreci yaşayan Rojda ve Orhan da zamanla değişip grubun aktif birer üyesi olurlar. Henüz on sekiz - on dokuz yaşlarında olan bu gençler, koca bir dünyayı değiştirmenin hayalleri ile yaşamaya başlarlar. ‘Devrim’ fikri içlerindeki genç ve dinamik enerji ile birleşerek eyleme dönüşür. Bu proje; Cemal, Rojda ve Orhan’ın geçirdikleri hızlı değişim sürecini ve öğrenci grubunun başından geçen olayları anlatır.

Bahoz is a movie that tells a story of a group leftist Kurdish students and politic period that they stayed in during a term when Kurdish revolt began to increase. Briefly the scenario is that Cemal passes the matriculation and comes to İstanbul from his small Kurdish town.His loneliness in crowded city ends when he meets a group Kürdish students that against the current system. Being in conflict with Helin who is one of the pioneer of the group would be a new beginning for Cemal. Rojda and Orhan who share same feeling with Cemal also change and become an active member of the group. These young people who has 18-19 of age with dreams of changing the world begin to live. 'Revolution' in their idea of ​​merging with a young and dynamic energy into action. In this project; Cemal, Orhan, Rojda and the student groups rapid process of change, describes the events.

fragman -/- trailer:
http://dai.ly/gCCfax

online izle -/- watch online:
http://bit.ly/qFwmTV

indir -/- download:
Bahoz.2008.DVDRip.XviD-MOACM -tr altyazılı- (with tr subs hardcoded)
http://bit.ly/qfDDJb
Bahoz Dvdrip AC3-MKM
http://bit.ly/pk9Dep

torrent:
Bahoz Dvdrip AC3-MKM
http://bit.ly/pLXI7l

altyazı -/- subtitles:
http://divxplanet.com/sub/m/27720/Bahoz.html

Anarchy (Direct Action)hakkında -/- info:
Russian, 22 min

http://bit.ly/pS3a0V

"Minsk'teki (Belarus) anarşistler aleyhine kovuşturma başlatıldı. Sisteme karşı ayaklanmaya karar verdiler. Bürokratların kalelerine saldırdılar ve tiranlıkla iş yapmak istemiyorlar. Savcı onlar için 5 ila 9 yıl arası hapis cezası talep ediyor. Soruşturma sürecine dair ülkeden kaçan biri tarafından yorumlanmaktadır."

"Anarchists were prosecuted in Minsk (Belarus). They've decided to stand up against the system. They attacked the stronghold of bureaucrats and don't want to deal with tyranny. Prosecutor demand for them from 5 to 9 years of imprisonment. The investigation process is commented by the one who escaped from the country."

online izle -/- watch online:
http://bit.ly/phjiDK -part1 tr altyazılı- (part1 wtih tr subs)
http://bit.ly/pwnpb5 -part2 tr altyazılı- (part2 wtih tr subs)
--- yada -/- or ---
http://bit.ly/mOsRVf
--- yada -/- or ---
http://youtu.be/W_T4v5EexYo (part1 wtih eng subs)
http://youtu.be/ZHPXB8zWF8Q (part2 wtih eng subs)

indir -/- download:
anarchydirectaction.avi (131mb)
http://bit.ly/pXaEon
--- yada -/- or ---
http://bit.ly/rjV1Qt (part1)
http://bit.ly/q6bN5g (part2)

torrent:
anarchydirectaction.avi (131mb)

http://bit.ly/nRVTOZ
--- yada -/- or ---
http://bit.ly/qswRVS (part1)
http://bit.ly/ojKsdv (part2)

altyazı -/- subtitles:
http://bit.ly/qoiFWo (for 131mb)
--- yada -/- or ---
http://bit.ly/r4JXvy (part1)
http://bit.ly/qXMO1n (part2)